МАГИСТЪРСКО ОБУЧЕНИЕ
по специалност "Мениджмънт на проекти"
Образователно-квалификационна степен: магистър
Форми на обучение: редовно и задочно обучение
Срок на обучение: За редовно и задочно обучение срокът е 1,5 години
Завършване: с дипломен проект при всички форми на обучение
Прием: съгласно общите изисквания за прием на студенти в Технически университет-София
Достъп до по-нататъшно обучение:
Завършилите магистри могат да кандидатстват и да продължат обучението си в образователната и научна степен “доктор” в страната или в чужбина в подходящи научни направления.
Актуалност:
Магистърската програма посреща потребностите на регионалните и местните власти, структурите на гражданското общество, бизнес организациите и на самите специалисти с висше образование от обучение с практическа насоченост по иницииране, разработване, изпълнение и мониторинг на проекти за развитие на регионите и на бизнеса в България. Проведените проучвания показват, че необходимост от специализирани знания и умения на магистърско ниво по управление на проекти имат всички бизнес организации, както и тези от публичната сфера и нематериалния сектор:
- Мениджъри и функционални специалисти по управление на проекти в консултантски фирми за планиране, изпълнение и мониторинг на проекти, финансирани от европейски фондове и други финансови инструменти на Европейския съюз, международни донори, национално финансиране и т. н.;
- Специалисти и ръководители от средно и висше равнище за управление на проекти и програми в стопански и нестопански организации, общински, регионални и национални държавни и неправителствени структури;
- Служители в управляващи органи, междинни звена и други отдели за управление и мониторинг на проекти по оперативните програми, финансирани от фондовете на ЕС, IT-проекти и др.
Обща характеристика на обучението:
Поради мултидисциплинарния характер на необходимите знания и умения за управление на най-различни по своята същност и област на приложение проекти, магистърската програма по „Управление на проекти” е построена така, че да бъде подходяща за специалисти от различни професионални направления. Друга характерна особеност е, че обучението съдържа елементи на подхода “Learning-by-doing” (учене чрез правене). Магистърската програма се различава от типичните академични програми по идеята за интензивно интерактивно обучение, предоставящо знания, които могат чрез практическа работа да бъдат трансформирани в умения за подготовката и управлението на успешни проекти.
Магистрите изучават отделните направления на познанието в областта на управлението на проекти (Project Management Knowledge Areas) съгласно методологията на „световния законодател“ в тази област - Project Management Institute, USA:
- Интегрирано управление на проекта;
- Управление на обхвата на проекта;
- Управление на проекта във времето;
- Управление на разходите по проекта;
- Управление на качеството;
- Управление на екипа на проекта;
- Управление на комуникациите;
- Управление на риска;
- Управление на доставките;
- Управление на заинтересованите;
както и методите, техниките и инструментите, използвани за вземане на решения при всяка от тях.
Образователни и професионални цели:
Основната цел на магистърската програма „Управление на проекти“ е обучаемите да придобият знания и умения за научно-методичния апарат на мениджмънта на проекти, използван в различни сфери на машиностроенето, електротехниката и електрониката, информационните технологии, транспорта и инфраструктурата, научноизследователските проекти, програми и проекти, финансирани от ЕС и др. под., както и да се запознаят с основните положения, методи и механизми, регламентиращи дейността на мениджърите, координаторите и членовете на екипите на проектите, с помощта на които ще бъдат в състояние да:
- Дефинират конкретната цел на проекта и произхождащата от нея стратегия за осъществяването му;
- Знаят как да представят и обосноват проекта, както и да мотивират ръководството на компанията за неговото осъществяване;
- Планират във времето (Timing) и разпределят работата (Tasking) за осъществяване на проекта;
- Подбират и планират необходимите ресурси (човешки, финансови, материални, техника и т.н.) и оптимизират използването им;
- Контролират и актуализират "в движение" изпълнението и успешното приключване на проекта.
Реализация на завършилите специалисти:
Завършилите магистърската програма „Управление на проекти“ могат да вземат участие като членове на проектни екипи, координатори, както и мениджъри на проекти в областта на машиностроенето, електротехниката и електрониката, информационните технологии, транспорта и инфраструктурата, на научноизследователски проекти, както и на програми и проекти, финансирани от ЕС и др. под. Тези проекти могат да бъдат осъществявани от отделно предприятие/организация със стопанска/нестопанска цел или от държавни/общински администрации; на конкретни физически обекти/площадки - виртуално (през интернет) или комбинирано. В зависимост от целите си, проектите могат да варират от създаване/внедряване на ново изделие/софтуер, през стратегически реконструкции и решения за развитието на организацията като цяло, до проекти и програми на държавно/европейско равнище.